środa, 4 stycznia 2017

Gunice - stary cmentarz rodu von Ramin

Cześć!

   Dziś będzie pierwsza część postów, do których zdjęcia powstały podczas wycieczki po okolicznych wsiach. Trasa prowadziła kolejno przez: Pilchowo, Tanowo, Gunice, Węgornik, rezerwat przyrody Świdwie, Bolków, Stolec, Sulisław i zakończyła się w przygranicznej wsi Buk. Dziś pierwszy punkt programu tej wycieczki, czyli Gunice.


Możecie się bardzo zdziwić, kiedy przechadzając się między drzewami Puszczy Wkrzańskiej nagle przed oczami wyrośnie Wam cmentarz. Jesteśmy w Gunicach, obecnie zupełnie niezamieszkałych. W XVI wieku były one w posiadaniu szlacheckiego rodu von Ramin.
Kilkaset metrów dalej znajdziemy ruiny klasycystycznego pałacu z czerwonej cegły. Po 1945 roku cmentarz został opuszczony, następnie zdewastowany. Dopiero w 2004 roku, jeden z przedstawicieli rodu von Ramin zlecił remont.

Poprawiono wówczas nawet inskrypcje na nagrobkach, postawiono drewniany krzyż i posadzono ozdobne krzewy.
Najstarszy z nagrobków zrobiony jest z różowego, sztucznego kamienia i jako jedyny ozdobiony jest motywem roślinnym.
Pozostałe nagrobki stanowią surowe granitowe głazy, z których tylko jeden ma wyrzeźbiony krzyż. Cała reszta pozbawiona jest zupełnie symboliki chrześcijańskiej.

Pamiątkowy cmentarz był pierwszym punktem wycieczki. Przyznaję, że troszkę mi zajęło znalezienie go wśród drzew, na zupełnym pustkowiu. Dookoła bowiem nie ma zupełnie nic, żadnych zabudowań czy nawet dróg.Gdybyście chcieli sami wybrać się na poszukiwanie cmentarza, podaję jego współrzędne: 53°33'03.6"N 14°24'55.6"E. A już jutro przyjrzymy się z bliska ruinom pałacu rodu von Ramin.
Piosenka na dziś: Sam Brown - "Stop"


   Życzę udanego dnia i do zobaczenia :-)
croak :-*

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz